Menu
Blog 10. dubna, 2023

3 případy, kdy neplatíte daň z prodeje nemovitosti

Chystáte se prodat byt, či dům? Pak se vás v příštím roce bude týkat placení daně z příjmu z prodeje nemovitosti. Existují však 3 výjimky, díky kterým vás finanční úřad od placení osvobodí a vy ušetříte pár kaček. Podívejte se, kdy se neplatí daň z prodeje nemovitosti a zjistěte, jestli do některé z výjimek spadáte i vy.

1. Nemovitost vlastníte 5/10 let

Ptáte se, proč pět, nebo deset let? Podmínky pro osvobození od daně prochází vývojem. Pokud jste tedy nemovitost nabyli před 1. lednem 2021, získáte osvobození od daně po 5 letech. V případě, že jste nemovitost získali až po 1. lednu 2021, týká se vás delší období 10 let pro nárokování osvobození od daně.

Výjimku můžete uplatnit pro nemovitosti v osobním i družstevním vlastnictví.

2. Bydlíte v nemovitosti alespoň 2 roky

Výjimku využijete ve chvíli, kdy bezprostředně před prodejem v nemovitosti bydlíte alespoň 2 roky. Není nutné mít v nemovitosti trvalé bydliště. Pokud však bydlení nemůžete prokázat uvedením v občanském průkazu, je potřeba tak učinit jiným způsobem – například doručenými výpisy z banky, platbami za energie a dalšími doklady. V případě, že nemovitost máte uvedenou ve společném jmění manželů, stačí když v ní bydlel alespoň jeden z manželů, abyste výjimku získali.

Pozor, osvobození od daně získáte pouze u nemovitosti v osobním vlastnictví. Na družstevní vlastnictví se tato výjimka nevztahuje.  

3. Použijete peníze na vlastní bytovou potřebu

Pokud plánujete využít peníze z prodeje například na nákup nového bytu, tak vás určitě zaujme tato výjimka, která se vztahuje na nemovitosti v osobním i družstevním vlastnictví. Osvobození od daně je podmíněno využitím peněz na vlastní bytovou potřebu do konce následujícího zdaňovacího období, nebo využití stejné částky na vlastní bydlení již dříve (například prostřednictvím úvěru), než jste je získali z prodeje. Nesmí to být však déle než bezprostředně v předchozím zdaňovacím období.

Za vlastní bytovou potřebu považujeme:

  • výstavbu domu nebo jednotky k bydlení,
  • nákup bytu, domu nebo pozemku, na němž musí být do 4 let zahájena výstavba,
  • rekonstrukce, údržba nebo změna stavby,
  • vypořádání společného jmění manželů a spoludědiců, kdy je předmětem vypořádání bytová potřeba,
  • splacení úvěru použitého na financování bytové potřeby.

Nezapomeňte výjimku nahlásit na finanční úřad

Osvobození od daně musíte nahlásit finančnímu úřadu. Pokud byste tak neučinili, nemůžete ho využít a měli byste povinnost daň zaplatit. Nepodceňte proto tento krok a vše správně nahlaste.

Kdo platí daň z příjmu z prodeje nemovitosti

Nenašli jste se ani v jednom z těchto tří bodů? Pak se placení dani při prodeji nemovitosti nevyhnete. Prodej nemovitosti podléhá dani z příjmu, která se vypočítává ze zisku, nikoli z celé prodejní ceny. Ta se totiž krátí o pořizovací cenu a veškeré prokazatelné výdaje spojené s prodejem (provize realitní kanceláři, právní servis a další). Daň v letošním roce 2023 činí 15 % při zisku do 1.867.728 Kč a z částky přesahující pak 23 %. Platíte ji po odevzdání daňového přiznání v následujícím roce.

Závěr

Řešte daně z příjmu při prodeji nemovitosti s předstihem, abyste věděli, zda máte nárok na osvobození, nebo ne. Podle toho se můžete včas připravit a nachystat si finance, pokud se vás osvobození netýká. Vím, že celá problematika prodeje a spolu s ním spojenými administrativními povinnostmi může být náročná. Proto svým klientům radím nejen se samotným prodejem, ale i se záležitostmi, které nastávají i delší dobu po prodeji. Pokud máte jakékoli otázky, nebo byste si chtěli zjednodušit prodej a mít při ruce parťáka, ozvěte se mi. Společně najdeme řešení přímo šité vám na míru.

Děkuji za přečtení článku a uvidíme se zase příště!

Sdílet na Facebook
Předchozí článek
Zdědili jste nemovitost a chcete ji prodat? Provedu vás celým procesem
Další článek
Osobní vlastnictví, nebo družstevní: výhody a nevýhody
Newsletter

Odběr novinek