Menu
Blog 10. února, 2023

Co je energetická náročnost budovy a k čemu ji potřebujete vědět?

Určitě už jste se setkali s označením energetické třídy u spotřebičů, díky které zjistíte, jak náročný bude jejich provoz a kolik vás ročně může stát. Podobně to funguje i u budov, ať už se jedná o dům s nájemními byty, nebo o dům rodinný. Přečtěte si, jak zjistit energetickou třídu budovy a získat průkaz, pokud se chystáte prodávat nemovitost. V případě, že naopak nemovitost kupujete, podívejte se na důvody, proč se při koupi nezapomenout informovat o průkazu energetické náročnosti budovy.

Způsoby, jak zjistit energetickou třídu domu při prodeji

Jako prodávající (i jako pronajímatel) máte povinnost uvést energetickou náročnost bytu či domu, který inzerujete. V některých případech se stává, že nabídka obsahuje označení nejhorší energetické třídy, protože majitel nemá k dispozici průkaz. To je špatné hned ze dvou důvodů.

Prvním je, že zbytečně snižujete hodnotu své nemovitosti a druhým důvodem je, že zákon § 7a Zákona č. 406/2000 Sb o hospodaření energií vám uvedení energetické náročnosti udává jako povinnost. Pokud byste průkaz neměli a přišla by kontrola ze strany Státní energetické inspekce, může vám udělit sankci až do výše 100.000 Kč. Pojďme se raději společně podívat, jak zjistit energetickou náročnost domu a nemuset si dělat starosti z inspekce. 

  • Vlastní rodinný dům – u rodinného domu, jehož jste prvním vlastníkem, si musíte nechat vyhotovit energetický štítek od certifikovaného specialisty. Pouze on má právo vydat posudek, který odpovídá všem právním předpisům.
  • Byt v nájemním domě – při prodeji bytu může být pro vás situace lehčí. V ideální situaci by vám měl energetický štítek obstarat vlastník budovy, respektive společenství vlastníků jednotek (SVJ). Stává se, že ani majitel, či SVJ jej nemá vypracovaný, byť se jedná také o jejich povinnost. Pak postupujte tak, že si od nich písemně průkaz vyžádáte s popsaným účelem, na kterou průkaz potřebujete, a s uvedením, že ze zákona se jedná o jejich povinnost. Pokud tato první výzva nezabere a průkaz neobdržíte, pošlete ještě jednu výzvu s odvoláním na první a informací, že pokud vám průkaz nedodají, vše podstoupíte Státní energetické inspekci. Po neúspěchu druhé žádosti již pošlete stížnost na inspekci, aby majitel, či SVJ průkaz vyhotovil a dodal vám ho. V tuto chvíli můžete v souladu se zákonem využít možnosti nahradit průkaz fakturami za energie za poslední 3 roky a nemusíte zbytečně čekat a prodlužovat váš prodej.
  • Rekreační objekt – v případě prodeje chaty či chalupy, která slouží pouze k rekreačním účelům, nepotřebujete dokládat energetickou náročnost nemovitosti.

Důvody, proč se zajímat o třídu energetické náročnosti při koupi

V předešlém odstavci jsme si řekli, že prodávající má povinnost energetickou náročnost uvést a vám doporučuji dát si pozor, aby se tak opravdu stalo. Sami už víte, že pokud by nebyla uvedená, nebo by vám při samotné koupi majitel nemovitosti nepředal průkaz o energetické náročnosti, porušuje zákon. A z jakých důvodů se tedy o energetickou náročnost zajímat?

  • Získáte jistotu, že objekt zkoumal specialista se znalostmi v oblasti stavebních konstrukcí a energetiky, který jej následně vyhodnotil ve svém posudku. Dozvíte se tak o stavu zateplení, konstrukcí oken a podlah, účinnosti technologií na ohřev vody a dalších technických specifikacích. Tyto informace pro vás můžou být vodítkem, jestli bude nemovitost potřeba zrekonstruovat a udělat si obrázek, kolik by vše mohlo stát.
  • Označení budovy písmenem od A do G vám napoví, kolik financí vložíte do energií, vytápění, nebo plynu.
  • Absence průkazu by vás dostala do zbytečně komplikované situace ve chvíli, kdy byste sami nemovitost chtěli pronajmout, prodat, nebo dokonce i rekonstruovat. Ve všech případech by na vás ze zákona ležela povinnost mít průkaz o energetické náročnosti budovy. To znamená, že byste si jej museli buď z vlastní kapsy zaplatit, nebo požadovat od vlastníka celé budovy. 

Závěr

Chcete vyzrát nad všemi nástrahami, které na vás mohou číhat při prodeji, nebo koupi nemovitosti? Mějte vedle sebe realitního makléře, který vám se vším pomůže. Ozvěte se mi přes kontaktní formulář. Rád i vám budu stát po boku a pomohu z bezproblémovým prodejem.

Děkuji za přečtení článku a uvidíme se zase příště!

Sdílet na Facebook
Předchozí článek
Jak vypadá koupě bytu od A do Z?
Další článek
S jakými smlouvami se setkáte při prodeji, nebo koupi nemovitosti, a na co si dát pozor?
Newsletter

Odběr novinek