Menu
Blog 20. ledna, 2023

Jak vypadá koupě bytu od A do Z?

I když jsem častěji na straně klientů, kteří zrovna byt či dům prodávají, tak se vždy snažím proces co nejvíce usnadnit i kupujícím. Od první návštěvy nemovitosti až po pomoc se záležitostmi po koupi, jako je například převod energií či platba daní. Není ale výjimkou, že mě oslovují i zájemci o vyhledání vhodné nemovitosti a zařízení veškeré administrace, včetně právního a finančního servisu. Sepsal jsem vám proto, jak by měl celý proces koupě vypadat a na co byste neměli zapomenout.

Ujasněte si, jaký typ vlastnictví chcete

Pokud kupujete byt, tak na začátku musíte zvážit – místo, cenu a typ vlastnictví. Místo se odvíjí od vašich preferencí, cena od vašich možností a typ vlastnictví podle toho, co od bytu očekáváte. V případě, že hledáte investici a chcete byt dále pronajímat, doporučuji volit byt v osobním vlastnictví. U bytu v družstevním vlastnictví pro vás může být výhodou zpravidla nižší cena a větší jistota v prověřených sousedech. Přečtěte si článek „Jak vybrat byt a nenaletět“, kde se dozvíte další tipy, jak při výběru nemovitosti neudělat chybu.

Počítejte s prověřením před prohlídkou

Při projevení zájmu o byt a oslovení realitního makléře nebo přímo majitele bytu, se nelekněte otázek před prohlídkou. Bohužel na prohlídky často chodí i realitní turisté a zloději, kteří mají zájem pouze uškodit majitelům, nikoli si byt koupit. Prověření tedy slouží k tomu, aby majitel zajistil prohlídku lidem se skutečným zájmem. Pro vás prověření naopak může být znamením, že byt prodává profesionál, který realitám rozumí a bude i vám spolehlivým parťákem.

Nemovitost zkontrolujte po technické i právní stránce

Nemohlo by se stát nic horšího, než kdybyste utratili několik milionů za nemovitost a poté ze skříně vypadl nějaký kostlivec, například v podobě právní či technické vady. Doporučuji si proto i v případě, že prodej nemovitosti zprostředkovává realitní makléř, zajistit technickou inspekci a právní prověření nemovitosti realitním advokátem. Bude vás to stát sice několik tisíc korun, ale za tu jistotu, že přesně víte, co kupujete, to opravdu stojí. Navíc si v případě zjištění vady můžete říct o slevu, nebo o odstranění této vady stávajícím majitelem. U našich klientů veškeré tyto záležitosti spojené s nákupem nemovitosti zařizujeme a pokud vás zajímá více o našich službách, podívejte se do naší nabídky realitních služeb pro kupující.

Prověřte si financování před projevením zájmu

Našli jste si tu správnou nemovitost? Před projevením vašeho zájmu o ni si prověřte své financování, zda vám banka poskytne hypotéku, nebo jestli máte dostatek peněz přímo na svém účtu. Díky vyřešeným financím můžete být o krok napřed před vašimi potenciálními konkurenty o danou nemovitost. Právě vaše připravenost a prokázání vážného zájmu, může být tím, co majitele bytu přesvědčí, abyste ho získali právě vy.

Trvejte na rezervační smlouvě

Někteří lidé považují rezervační smlouvu za zbytečnou. Přece jste si na poslední schůzce potřásli pravicí a majitelé jsou velmi milí lidé, to se určitě nemůže nic stát… Opak je pravdou.

Rezervační smlouva má výhody pro obě strany, protože prodávajícího ujistí, že o byt skutečně máte zájem a vy máte jistotu, že vám byt ze dne na den někdo nevyfoukne a můžete se začít připravovat na zařizování záležitostí ohledně stěhování.

Spolehněte se na smlouvy skrze realitního právníka

Jakmile doložíte schopnost financovat nemovitost a dořešíte další administrativní záležitosti, už nic nebrání podpisu kupní smlouvy, kterou vše stvrdíte. Pro mě osobně je v tomto bodě důležitá role realitního právníka, díky kterému máte jistotu, že smlouva bude v pořádku a bude obsahovat vše, co je třeba. Pokud prodávající nemají svého právníkaˇa předkládají vám kupní smlouvu, doporučuji vám investovat do vlastního právníka, který vše zkontroluje. Jednoznačně vám doporučuji, abyste nikdy nepodepisovali smlouvu, kterou předem neprověří právě váš realitní advokát. A to ani v případě, kdy smlouvu tvořil realitní advokát protistrany – nezapomeňte, že ten zastupuje zájmy především prodávajícího.

Využijte advokátní úschovu peněz

Nejbezpečnějším způsobem platby je platba přes úschovu (v RE/MAX využíváme advokátní úschovu). Ve chvíli, kdy realitní advokát obdrží do úschovy vaše peníze, dá pokyn k přepsání vlastnického práva na katastru nemovitostí (na katastr se odevzdává úředně ověřená kupní smlouva a návrh na vklad vlastnického práva). Jakmile dojde k přepsání nemovitosti na nového majitele, tedy na vás (počítejte zpravidla 22–30 dnů), advokát z advokátní úschovy vyplatí okamžitě peníze prodávajícímu. Vstoupením advokáta do transakce je zajištěno, že prodávající i kupující budou v rovnováze a nestane se, že by jedna ze stran měla v danou chvíli zároveň peníze na účtě a nemovitost.

Nezapomeňte na povinnosti po úspěšné koupi bytu

S koupí bytu se pojí i další povinnosti. Jako první byste si měli vyřešit přepsání energií a služeb, a to na základě předávacího protokolu, kam se píše aktuální stav elektroměru, vodoměru a případně i plynoměru. Nezapomeňte také na přihlášení k dani z nemovitosti a pro jistotu si byt pojistěte.

Závěr

Doporučuji, abyste při koupi nemovitosti žádný z výše uvedených kroků nepodcenili. V ideálním případě přizvěte na pomoc profesionála, který vám dokáže poradit a pomůže s administrativou a koordinací celého procesu.

Realitních makléřů, kteří pomáhají klientům s koupí nemovitosti, moc na českém realitním trhu není. Já však mimo zastupování prodávajících běžně spolupracuji i s kupujícími, pro které vyhledávám nemovitosti ke koupi a vyřizuji veškeré záležitosti s nákupem spojené. Jsem proto rád, že jste si našli cestu právě ke mně. Pokud vás zajímá více, kontaktujte mě přes tento formulář a já se vám obratem ozvu zpět.

Děkuji za přečtení článku a uvidíme se zase příště!

Sdílet na Facebook
Předchozí článek
Jak vybrat byt a nenaletět?
Další článek
Co je energetická náročnost budovy a k čemu ji potřebujete vědět?
Newsletter

Odběr novinek